11 Mart 2010 Perşembe

HER EVE LAZIM PÜF NOKTALARI-3

eveet..devam ediyorum aklıma geldikçe..

-koyu renk oje sürdüğümüzde ne kadar çok pamuk ve aseton kullansak da,tırnak diplerimizde oje kalıntıları hemen çıkmaz ve koyu renk ojeleri çıkarmak için çok uğraşıyoruz değil mi?
işte çözüm : kaçmış olan ince çoraplarınızı artık çöpe atmayın..çünkü bu ince çoraplara aseton döküp şıpp diye çıkaracaksınız ojelerinizi..hem kaçık çoraplar işe yarayacak..

-bahçe, barbekü, balkonumuz olmasa da ızgara keyfinden mahrum kalmayacağız tabii ki..
nasıl mı?
muhtemelen her evde bir mini fırın vardır..mini fırınımızın ızgarasını çalıştıracağız..tepsiye balık yada tavuk ne istiyorsak dizeceğiz(tepsiyi hafif yağlamayı unutmayın )fırının ızgarasında hem çok kısa sürede,hem lezzetli hem de yağsız-sağlıklı balıklar tavuklar pişirebilieceğiz..
DİKKAT: BU YÖNTEMİ SAKIN KIRMIZI ET İÇİN KULLANMAYIN..BEN ETTİM SİZ ETMEYİN..FIRIN YANMAYA BAŞLADI,ALEV ALDI VE CİDDİ Bİ YANGINDAN SON ANDA KURTULDUK..KIRMIZI ETTEKİ YAĞ ORANI FAZLA OLDUĞU İÇİN,YAĞ PATLIYOR VE IZGARANIN TELİNE SIÇRIYOR VE DOLAYISIYLA YANGINA SEBEP OLUYOR..
bu yöntemi çok sık kullanıyorum..nerdeyse evde tavada birşey kızartmıyorum artık..patates,patlıcan,kabak,biber,balık (hatta şuanda fırın ızgarasında palamut yapıyorum )herseyi bu yöntem ile sağlıklı,çabuk ve az kokulu yapabilirsiniz..

-patates haşlamasını birçok şeyde kullanırız..patates salatası,püre,poğaça vs..patatesleri suya koymadan önce mutlaka soyun..soyulmuş olarak haşlayın ve haşlama suyuna bir kaşık tuz atın..hem çok dağılmaz,hem de sonradan soyma zahmetiniz olmaz..

-giysilerimiz kalorifer petekleri üzerinde yada çamaşırlıkta kuruturken, pas lekeleri oluşabiliyor..bu pas lekesini çıkarmanın en kolay ve zararsız yöntemi :
pas lekesi olan yere limon dilimi koyun,giysiyi katlayın ve üzerine sıcak ütü bastırın..pas lekesi kaybolacaktir..

şimdilik yine bu kadar..

1 yorum:

sinem dedi ki...

peki fırın ızgarasını kullanırken fırının kapağını açık mı bırakıyorsun yoksa kapalı mı??