5 Nisan 2010 Pazartesi

cenaze adetleri..

merhaba arkadaşlar..
bir hafta kadar uzak kaldım sizlerden ve blogumdan..gelen başsağlığı yorumlarına çok sevindim ve tekrar teşekkür etmek isterim hepinize..sanal alem,her zaman yalan alem değilmiş demek ki..
tatsız bir konu yazıyorum ,farkındayım ama nihayetinde doğmak kadar ölmek de var ve doğumda tebriği olarak yapılan etkinlikler ve yerel adetler,gelenekler kadar,,sonsuz hayata başlangıç olan ölümde de her yörede çeşitli gelenekler ve adetler mevcut..güzel ülkemin,güzel adetlerini hep çok sevmişimdir ve hep çok merak etmişimdir..
dayıcığımın vefatı çok özel bir olay oldu benim hayatımda,çünkü bizzat yüzüne bakarken,son nefesi yüzüme doğruyken can verdi,,canım benim..mekanın cennet olsun..nurla dolsun toprağın dayım..
çok üzücü ..evet çok üzücü ama nihai kaçınılmaz son bu..tasavvuf alimleri ve peygamberlerimiz,, ölümü bile düğün gibi addederken,Yaradana kavuşmak olarak görürken,bizler sadece bedenin kayboluşuna üzülüyor,ağlıyoruz..
derin mevzular..bunlarla sizi üzecek , sıkacak değilim elbet..


bizdeki cenaze adetlerinden bahsetmek isterim biraz sizlere..ben,doğma büyüme tekirdağlı biri olarak,birçok cenaze töreninde bulundum,gözlemleme şansı da elde etmiş oldum..
örnek teşkil etmesi açısından,dayıcığımın vefatı ile yapılan geleneklerden bahsetmek istiyorum:
-dayıcığım,çok şükür ki,evinde,yatağında vefat etti..dolayısıyla küçük dayım ve ölen bu dayımın damadı,dayıcığımın naaşını önce evde temizlediler,pakladılar,örttüler..
-dayıcığımın defni sırasında kullanılmak üzere havlulara ve alınan ibriklere tebareke duası okundu..
-defin işlemleri için herkes biryerlere koşuşurken,hemen lokma pişirilmeye başlandı evde..
-defin işlemleri bitince ,mezarlığa gelen herkese kutu meyve suyu ve top kek dağıtıldı..kalanlar evdekilere dağıtıldı..
-cenaze evine gelen konuklara kutu kutu kibritler dağıtıldı,tepsiler içinde..
-gelen herkese durmadan pişirilen sıcak lokmalar dağıtılmaya devam edildi gün boyunca..
-bazı akrabalar ve komşular,7 gün boyunca sürekli yemek getirdiler ve cenaze evinde de yemek pişirdiler..gelen herkese yemek verildi..
-ilk gecesi için helva kavruldu,allah kabul etsin..gece duada helva ve lokma ikram edildi..gül suyu tutuldu..
-duadan sonra fotolarda da görmüş olduğunuz eşarplardan hediye pakedi yapılıp,tek tek dağıtıldı herkese.
-ikinci gecesi,duaya katılanlara tespih alınıp dağıtıldı..kutu meyve suyu ve top kek verildi..
-yedinci geceye kadar evde yemek verildi,sürekli gül suyu dağıtıldı..her gece bir ikramlık çıkarıldı..
-yedinci gece,herkese tek tek hediye pakedi yapılmış,havlular dağıtıldı..bir yemek firmasına,toplu olarak tavuklu pilav ve kemalpaşa tatlısı yaptırıldı ve tek tek paketlenerek ayran ile ikram edildi..
ALLAH KABUL ETSİN..ÖLÜLERİMİZİE OKUNAN DUALARIMIZ KABUL OLSUN..
şimdi sizlerden bir ricam olacak..farklı illerde yaşayan birçok blogger arkadaşıma soruyorum..arkadaşlar,sizlerdeki cenaze adetleri nelerdir?

5 yorum:

Zeynep'in Dünyası dedi ki...

allah sizleri sabır versin canım mekanını cennet eylesin allahım ....
açıkçası ben hiç bu adetleri bilmem ve aklıma dahi gelmedi bilgi edinmek hani ölüm kelimesi bize ne kadarda itici gelsede hepimizin günü geldiğinde yaşayacağı şey fakat biz insanlar bi türlü yakıştıramıyoruz yakınlarımıza neyse ben yazdıkça saçmalıyorum sevgiler canım

huysuz ve tatlı günce.. dedi ki...

zeynepcim..neden saçmalıyor olasın..estafurullah..bilakis,çok doğru yazmışsın..fikirlerini herzaman paylaşmandan inan mutluluk duyarım..evet,dediğin gibi..yakıştıramadığımız için itici buluyoruz..güzel yorumların için teşekkürler..sevgiler..

Ballı Cimcime dedi ki...

Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun dayıcığının canım. Geride kalanlara Rabbim sabırlar versin, hayırlarınızı kabul etsin. Bu geleneklerin benzerleri bizim ailemizde de var, her ne kadar insan olarak konduramasakta kaçınılmaz bir şey olduğunu hepimiz biliyoruz. Böyle güzel adetler ve hep bir gönülden edilen dualar emin ol Hak yerinde en güzel şekilde kabul oluyordur. Allah kabul etsin, tekrar başınız sağolsun. Sevgilerimle..

huysuz ve tatlı günce.. dedi ki...

cimcimecim allah razı olsun,sağol canım..doğru diyosun..

cicikan dedi ki...

İçindekileri söylemek neden saçmalamak olsun ki paylaşmak her daim içini ferahlatcaktır bir nebze canım bizde edirneliyiz bizde de adettir bu tarz şeyler dağıtmak Allah kabul etsin mekanı cennet olsun