28 Ağustos 2010 Cumartesi

BEYAZ LEBLEBİ VE FAYDALARI..

Çeşitli rahatsızlıkları giderdiği bilinen leblebi nohuttan elde edilir. Genellikle sarı leblebi olarak bilinen bu tür leblebinin öğütülmesi yada havanda dövülmesiyle leblebi unu elde edilir.


Şekerle yada kuru üzümle karıştırılarak yenilebilen ve son derece lezzetli olan leblebi unuyla, kimi yörelerde leblebi helvasıda yapılır. Üçüncü kavurma sırasında kabukları çıkarılmayan bu tür leblebi sakız leblebisi adıyla anılır


Leblebinin faydaları: Anne sütünü artırır. Asit fazlasını alır, mideyi rahatlatır. Neredeyse yok denecek kadar az yağ içerir ve içinde bulunan yağlar vücuda yararlıdır. Tokluk hissi verir. Bu sebeple diyet yapanlar için kilo kaybına yardımcıdır.


Leblebinin yapılışı: Leblebi yapmak için öncelikle ateş tuğlası, tava ve karıştırıcıdan oluşan bir kavurma ocağı gerekir. Eleme işleminden geçirilen nohutlar önce ayrılır. İlk kavurma işleminden sonra sıcak olarak çuvallara doldurulup iki gün dinlendirilir. İkinci kavurmadan sonra yine iki gün dinlendirilen nohutlar kuru bir yere serilerek 15-20 gün bekletilir.Bu kavurma ve dinlendirme işlemleri leblebinin kalitesi açısından çok önemlidir. Son aşama olan üçüncü kavurmadan sonra ise nohutların kabukları ayrılır. Leblebinin acılı, tuzlu yada karanfilli türlere dönüşmesi bu son kavurma aşamasında belirlenir.

1 yorum:

ali şahin dedi ki...

bilgiler için teşekkürler...